Sivistys- ja kulttuuripalveluiden koulutuskalenteri

Kielet Haku
På svenska In English

Tervetuloa käyttämään Oulun kaupungin sivistys- ja kulttuuripalveluiden koulutuskalenteria


Huom! Voit käyttää kalenterin oikeassa reunassa olevaa hakuruutua tietyn koulutuksen etsimiseen, esim. arviointiseminaari, löytyy hakusanalla "arviointi".

Markkinoimamme kurssit ovat pääsääntöisesti edelleen maksuttomia,  vaikka koulutuskalenterissa on nykyään "ostoskori"-toiminto.

1. Tämä koulutuskalenteri kokoaa sivistys- ja kulttuuripalveluiden järjestämiä koulutuksia. Vinkkaamme lisäksi yhteistyökumppaneiden järjestämistä koulutuksista.

2. Voit selata koulutuksia Ryhmät -painikkeen alta. 

3. Ilmoittautuminen: Klikkaa ilmoittaudu-painiketta, kurssi lisätään sinulle ostoskoriin. Näin voit halutessasi ilmoittautua useammalle kurssille yhdellä kertaa. Klikkaa sitten ostoskoria ja täytä ilmoittautumislomakkeen kaikki kohdat huolellisesti ja lähetä ilmoittautumislomake.

4. Saat lopuksi vahvistuksen lähetetystä ilmoittautumisestasi sähköpostiisi, joten täytä sähköpostiosoitteesi ilmoittautumislomakkeelle huolellisesti. Jos ryhmä on jo täynnä, saat paikan varasijalle. Jos sähköpostia ei kuulu niin tarkista roskapostikansiosi sähköpostista.

5. Ota muistiin ilmoittautumisnumero, jota käyttämällä voit myöhemmin tarkistaa, mihin ryhmiin olet ilmoittautunut tai halutessasi perua ilmoittautumisen. Ilmoittautumiset perutaan "Omat tiedot" sivulta (vasemmassa reunassa).

6. Muista tehdä koulutushakemus ESS-järjestelmässä!

Lisätietoja koulutuksista antaa koulutuksen yhteyshenkilö, jonka yhteystiedot näkyvät ilmoittautumisen yhteydessä. Jos haluat perua, käytä kalenterin "omat tiedot" -sivua ja peruutusajan päättymisen jälkeen laita viestiä koulutuksen yhteyshenkilölle.

Muistathan myös Oulun kaupungin järjestämät koulutukset, ne löytyvät Akkunan etusivun kautta Tapahtumakalenterista.


Eikö tarvitsemaasi koulutusta löydy? Lähetä koulutustarve sähköpostitse osoitteeseen: henkilostopalvelut.siku(at)ouka.fi

Ajankohtaista

  • 0

    Haluatko sähköpostiisi tietoa tulevista koulutuksista?

    Aika: 9.11.2017 - 31.12.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 9.11.2017 7:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 31.12.2020 22:55
    Paikkoja: 500 Ilmoittautuneita: 265 Vapaita paikkoja: 235
  • Tähän ryhmään ei voi ilmoittautua netin kautta

    Välkyt-koulutukset

    Aika: 10.12.2019 - 31.12.2020
    Paikkoja: 0 Ilmoittautuneita: 0 Varalla: 0
  • Tähän ryhmään ei voi ilmoittautua netin kautta

    Ensiapukurssi EA 1 (16 t)

    Ohjaaja: SPR:n kouluttajat
    Aika: 1.1.2020 - 31.12.2020
    Paikkoja: 0 Ilmoittautuneita: 0 Varalla: 0
  • Tähän ryhmään ei voi ilmoittautua netin kautta

    Lumatikka 1-3 MOOC kurssit

    Aika: 31.8.2020 - 29.11.2020
    Paikkoja: 0 Ilmoittautuneita: 0 Varalla: 0
  • Tähän ryhmään ei voi ilmoittautua netin kautta

    Ohjaaminen kasvatusyhteisöissä

    Aika: 10.9.2020 - 20.2.2021
    Paikkoja: 0 Ilmoittautuneita: 0 Varalla: 0
  • Tukiviittomat-koulutusta (opettajat / koulunkäynninohjaajat)

    Ohjaaja: Minna Kulojärvi
    Aika: 15.9.2020 - 13.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 10.6.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 10.9.2020 0:00
    Paikkoja: 15 Ilmoittautuneita: 13 Vapaita paikkoja: 2
  • Tähän ryhmään ei voi ilmoittautua netin kautta

    Itsensä johtaminen -valmennus

    Ohjaaja: Lari Karjula, Hälsa Oy
    Paikka: Kirkkotorin koulutuskeskus, pieni sali, Asemakatu 5,
    Aika: 22.9.2020 - 13.10.2020
    Paikkoja: 0 Ilmoittautuneita: 0 Varalla: 0
  • Teams: Oulun vuosiluokkiin sitomattoman opetuksen verkoston tapaaminen II

    Paikka: Teams
    Aika: 29.9.2020 - 29.9.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 17.9.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 27.9.2020 0:00
    Paikkoja: 100 Ilmoittautuneita: 34 Vapaita paikkoja: 66
  • Lapsiperheköyhyys, kokemustoimijaluento

    Ohjaaja: Minna Rautio
    Aika: 30.9.2020 - 30.9.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 12.8.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 28.9.2020 0:00
    Paikkoja: 50 Ilmoittautuneita: 17 Vapaita paikkoja: 33
  • Suomi toisena kielenä, s2, varhaiskasvatuksessa ja valmistava opetus esiopetuksessa

    Ohjaaja: Sirpa Tenhu, kieli- ja kulttuuriryhmien koordinointi VAKA, s2 -mentoriopettajat Tarja Mäkikangas ja Päivi Hiltunen-jalo
    Paikka: Teams etäkoulutus
    Aika: 1.10.2020 - 1.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 4.9.2020 12:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 28.9.2020 12:00
    Paikkoja: 200 Ilmoittautuneita: 6 Vapaita paikkoja: 194
  • Sanataide

    VOIKO SURUN TURKKIA SILITTÄÄ? Sanataidekoulutus alakoulun opettajille

    Ohjaaja: Oulun lastenkulttuurikeskuksen sanataiteen vastuuopettajat Anna Anttonen ja Kati Inkala
    Paikka: Kulttuuritalo Valve, sanataidevintti
    Aika: 6.10.2020 - 6.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 27.5.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 29.9.2020 0:00
    Paikkoja: 12 Ilmoittautuneita: 1 Vapaita paikkoja: 11
  • Mittaaminen ja geometria

    Paikka: Kirkkotorin koulutuskeskus, pikku sali, Asemakatu 5
    Aika: 6.10.2020 - 6.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 10.3.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 30.9.2020 0:00
    Paikkoja: 17 Ilmoittautuneita: 0 Vapaita paikkoja: 17
  • Aamupäivän koulutus (keskinen alue)

    Lasten kehotunnekasvatus (varhaiskasvatuksen henkilöstölle ja muille alle kouluikäisten parissa työskenteleville) 6.10.2020 klo 8.30-11.30 TEAMS-koulutus

    Paikka: Teams-koulutus
    Aika: 6.10.2020 - 6.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 28.2.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 5.10.2020 12:00
    Paikkoja: 200 Ilmoittautuneita: 41 Vapaita paikkoja: 159
  • Iltapäivän koulutus (keskinen alue)

    Lasten kehotunnekasvatus (varhaiskasvatuksen henkilöstölle ja muille alle kouluikäisten parissa työskenteleville) 6.10.2020 klo 13.00-16.00 TEAMS-koulutus

    Paikka: Teams-koulutus
    Aika: 6.10.2020 - 6.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 28.2.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 5.10.2020 12:00
    Paikkoja: 200 Ilmoittautuneita: 34 Vapaita paikkoja: 166
  • Iltapäivän koulutus (eteläinen alue)

    Lasten ja nuorten seksuaalisuuden kehityspolut ja niiden turvaaminen (muille kuin opetustoimen henkilöstölle) 7.10.2020 klo 12.30-16.00 TEAMS-koulutus

    Paikka: Teams-koulutus
    Aika: 7.10.2020 - 7.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 28.2.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 6.10.2020 14:00
    Paikkoja: 40 Ilmoittautuneita: 8 Vapaita paikkoja: 32
  • Iltapäivän koulutus (eteläinen alue)

    Lasten ja nuorten seksuaalisuuden kehityspolut ja niiden turvaaminen (opetustoimen henkilöstölle) 7.10.2020 klo 12.30-16.00 TEAMS-koulutus

    Paikka: Teams-koulutus
    Aika: 7.10.2020 - 7.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 28.2.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 6.10.2020 14:00
    Paikkoja: 200 Ilmoittautuneita: 46 Vapaita paikkoja: 154
  • Iltapäivän koulutus

    Turvataidoilla turvaa alle kouluikäisille lapsille (muille kuin varhaiskasvatuksen henkilöstölle) 8.10.2020 klo 13.00-16.00 TEAMS-koulutus

    Paikka: Teams-koulutus
    Aika: 8.10.2020 - 8.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 28.2.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 7.10.2020 14:00
    Paikkoja: 40 Ilmoittautuneita: 1 Vapaita paikkoja: 39
  • Iltapäivän koulutus

    Turvataidoilla turvaa alle kouluikäisille lapsille (varhaiskasvatuksen henkilöstölle) 8.10.2020 klo 13.00-16.00 TEAMS-koulutus

    Paikka: Teams-koulutus
    Aika: 8.10.2020 - 8.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 28.2.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 7.10.2020 14:00
    Paikkoja: 200 Ilmoittautuneita: 26 Vapaita paikkoja: 174
  • Positiivisen johtamisen työkaluna:

    kehityskeskustelukoulutus - kehity vahvuuksilla

    Paikka: Kirkkotorin koulutuskeskus
    Aika: 15.10.2020 - 15.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 4.8.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 12.10.2020 0:00
    Paikkoja: 40 Ilmoittautuneita: 15 Vapaita paikkoja: 25
  • KOULUN JA PÄIVÄKODIN KIELET NÄKYVIKSI TAITEEN KEINOIN

    Ohjaaja: Helsingin yliopiston Suomalais-ugrilainen ja pohjoismainen osasto järjestää varhaiskasvatuksen työntekijöille suunnatun seminaarin
    Paikka: Etäkoulutus.
    Aika: 20.10.2020 - 20.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 16.9.2020 12:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 12.10.2020 12:00
    Paikkoja: 200 Ilmoittautuneita: 0 Vapaita paikkoja: 200
  • TOISEN KIELEN OPPIMINEN VARHAISKASVATUKSESSA

    Ohjaaja: Helsingin yliopiston Suomalais-ugrilainen ja pohjoismainen osasto järjestää varhaiskasvatuksen työntekijöille suunnatun seminaarin
    Paikka: Etäkoulutus.
    Aika: 22.10.2020 - 22.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 16.9.2020 12:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 12.10.2020 12:00
    Paikkoja: 200 Ilmoittautuneita: 0 Vapaita paikkoja: 200
  • Lapsen suojelu ja lastensuojeluilmoituksen tekeminen 27.10.

    Paikka: Etäyhteydellä
    Aika: 27.10.2020 - 27.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 14.9.2020 11:05
    Ilmoittaudu viimeistään: 23.10.2020 16:00
    Paikkoja: 190 Ilmoittautuneita: 43 Vapaita paikkoja: 147
  • Varhaiskasvatus

    Tukiviittomia varhaiskasvatuksen henkilöstölle

    Ohjaaja: Minna Kulojärvi
    Paikka: Kuivasrannan päiväkoti, Kuivasrannantie 6, 90540 Oulu
    Aika: 27.10.2020 - 24.11.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 24.8.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 19.10.2020 16:00
    Paikkoja: 13 Ilmoittautuneita: 13 Varalla: 2
  • Aamupäivän kurssi:

    lasten ja nuorten hätäensiapu (4 tuntia)

    Ohjaaja: Päivi Pohjola
    Paikka: Kirkkotorin koulutuskeskus, iso sali, Asemakatu 5, Oulu,
    Aika: 29.10.2020 - 29.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 3.8.2020 7:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 26.10.2020 7:00
    Paikkoja: 17 Ilmoittautuneita: 15 Vapaita paikkoja: 2
  • Iltapäivän kurssi:

    lasten ja nuorten hätäensiapu (4 tuntia)

    Ohjaaja: Päivi Pohjola
    Paikka: Kirkkotorin koulutuskeskus, iso sali, Asemakatu 5, Oulu,
    Aika: 29.10.2020 - 29.10.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 3.8.2020 7:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 26.10.2020 7:00
    Paikkoja: 17 Ilmoittautuneita: 17 Varalla: 1
  • Ääniergonomiakoulutus (etäyhteydellä)

    Paikka: Etäyhteydellä
    Aika: 2.11.2020 - 16.11.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 11.8.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 28.10.2020 0:00
    Paikkoja: 20 Ilmoittautuneita: 20 Varalla: 14
  • 3

    Elokuva-analyysi koululuokassa

    Ohjaaja: Tommi Nevala
    Paikka: Kulttuuritalo Valve (Hallituskatu 7)
    Aika: 9.11.2020 - 9.11.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 23.9.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 1.11.2020 0:00
    Paikkoja: 14 Ilmoittautuneita: 0 Vapaita paikkoja: 14
  • Lähiesimiestyön ammattitutkinto

    henkilöstöosaaminen

    Paikka: Pääkirjasto, koulutustila Nöömanni, 4. krs.
    Aika: 10.11.2020 - 2.2.2021
    Ilmoittautuminen alkaa: 3.9.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 5.11.2020 0:00
    Paikkoja: 20 Ilmoittautuneita: 11 Vapaita paikkoja: 9
  • Varhaiskasvatus

    Alle 3-vuotiaiden pedagogiikka: parempi arki pienille

    Ohjaaja: Teija Torkkola, varhaiskasvatuksen opettaja
    Paikka: Oulun kaupunginkirjasto
    Aika: 17.11.2020 - 17.11.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 24.9.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 9.11.2020 16:00
    Paikkoja: 25 Ilmoittautuneita: 0 Vapaita paikkoja: 25
  • Teams: Oulun vuosiluokkiin sitomattoman opetuksen verkoston tapaaminen III

    Paikka: Teams
    Aika: 24.11.2020 - 24.11.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 17.9.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 22.11.2020 0:00
    Paikkoja: 50 Ilmoittautuneita: 15 Vapaita paikkoja: 35
  • 3

    Animaation tekeminen iPadilla ja optiset illuusiolelut

    Ohjaaja: Antti Haaranen
    Paikka: Kulttuuritalo Valve, Videopaja (1.krs)
    Aika: 1.12.2020 - 1.12.2020
    Ilmoittautuminen alkaa: 17.12.2019 2:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 30.11.2020 22:00
    Paikkoja: 16 Ilmoittautuneita: 3 Vapaita paikkoja: 13
  • Koulukuoro kuntoon

    Ohjaaja: Maria Viitasaari
    Paikka: Teuvo Pakkalan koulu, Teuvo Pakkalan katu 17
    Aika: 5.2.2021 - 19.2.2021
    Ilmoittautuminen alkaa: 27.4.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 8.2.2021 0:00
    Paikkoja: 20 Ilmoittautuneita: 6 Vapaita paikkoja: 14
  • Lukumäärä ja kymmenjärjestelmä

    Paikka: Kirkkotorin koulutuskeskus, pikku sali, Asemakatu 5
    Aika: 11.2.2021 - 11.2.2021
    Ilmoittautuminen alkaa: 1.9.2020 0:00
    Ilmoittaudu viimeistään: 8.2.2021 0:00
    Paikkoja: 17 Ilmoittautuneita: 0 Vapaita paikkoja: 17